ДНЕС СМЕ НА ПЪТ ДА ИЗГУБИМ СУВЕРЕННАТА СИ ВАЛУТА, ТАКА КАКТО ИЗГУБИХМЕ НАЦИОНАЛНИЯ СИ СУВЕРЕНИТЕ
Левът е паричната единица на България, емитирана от Българската народна банка. Разделя се на 100 стотинки. ИМЕТО МУ ПРОИЗХОЖДА ОТ НАЦИОНАЛНИЯ СИМВОЛ НА БЪЛГАРИЯ ЛЕВЪ – ОСТАРЯЛА ФОРМА НА ДУМАТА „ЛЪВ“! Изобразен е на герба ни. Лъвът е съхранен в народностната ни символика през всички превратности на историята. Най-старите му изображения са върху плочи, намерени в гр. Стара Загора.
Те са от IX-X век. А в известния “Чаталарски надпис” на хан Омуртаг, също от IX век, се казва: „Кан ювиги Омуртаг… обитавайки стана Плиска, направи аул на Туча… и постави в този аул четири колони, и върху колоните постави два лъва.” Лъв има и в уникалното скално изображение Мадарски конник. През Възраждането лъвът отново е най-разпространеният български символ. Паисий Хилендарски пише в своята “История славнобългарска”, че българите имали лъв на царския печат – символ на смелостта и непобедимостта на българските войни, които се биели “като лъвове”.
За големите ни революционери от борбите срещу османското владичество Раковски, Каравелов и Левски нашата народностна идея не може да съществува без знамето, на което е изобразен лъв. Дори най-обичаният ни национален герой Васил Иванов Кунчев остава в историята като Левски /отново от думата “лъв”/.Левът е приет за българска парична единица след Освобождението на Княжество България.
На 4 юни 1880 г. е приет Закон за правото на резание монети в Княжеството, а на следващата година са отсечени и първите монети. Този закон определя количеството злато, сребро и мед в различните монети и ограничава общото парично предлагане до 15 млн. лева. По това време левът има стойност равна на тази на френския франк.Първата българска банкнота е с номинал от 20 лева и е емитирана през 1885 г.
Това се потвърждава от серийния й номер №000001: ДНЕС СМЕ НА ПЪТ ДА ИЗГУБИМ СУВЕРЕННАТА СИ ВАЛУТА, ТАКА КАКТО ИЗГУБИХМЕ НАЦИОНАЛНИЯ СИ СУВЕРЕНИТЕТ.
От фейсбук